Mindfulness na Teneryfie?

Czym jest Mindfulness? Dlaczego warto praktykować Mindfulness na Teneryfie?

Mindfulness to ogólnie mówiąc trening uważności, czyli ćwiczenia umysłu.
Najczęściej cytowaną definicją uważności jest definicja Jona Kabata-Zinna: “Mindfulness to sposób bycia w mądrej i celowej relacji z własnym doświadczeniem, zarówno wewnętrznym jak i zewnętrznym. Kultywuje się go przez systematyczne ćwiczenie zdolności do celowego zwracania uwagi, w chwili obecnej i bez osądzania”.
Równie popularną jest definicja, której autorem jest Daniel Rechtschaffen:

“mindfulness to celowe skupianie uwagi w chwili obecnej i bez oceniania”.

Jak praktykować mindfulness

Człowiek w swoim życiu często roztrząsa niepomyślne wydarzenia z przeszłości lub wybiega w przyszłość, zamartwiając się o nią. W ten sposób zapomina o teraźniejszości, nie cieszy się życiem, a dodatkowo dochodzi do zaburzenia wewnętrznej równowagi emocjonalnej, a co za tym idzie – do rozwoju zaburzeń lękowych a nawet depresyjnych. Aby temu zapobiec, należy wprowadzić umysł w stan najwyższego skupienia.

 

Celem treningu Mindfulness nie jest to, aby Twój umysł był pusty, bo jest to niemożliwe, ale aby myśli przelatywały przez niego. Po prostu tylko przelatywały. Bez łapania ich i skupiania się na jakiejś konkretnej myśli. Mindfulness nie sprawi, że pozbędziesz się stresujących sytuacji, ale pozwoli Ci zaobserwować różne problemy i sytuacje z dystansu bez silnych emocji, które mogą przesłonić Twoje postrzeganie.

Jak zacząć praktykować Mindfulness

Jest wiele technik praktykowania Uważności. W mindfulness mówimy o praktyce formalnej i nieformalnej.

Praktyką formalną jest codzienne ćwiczenie uważności, przykładowo poprzez medytacje siedzące, oddech czy jogę. Są to czynności zaplanowane, na które przeznaczany jest określony czas.

Praktyka nieformalna natomiast to zaproszenie uważności do każdego aspektu codzienności.

Dlaczego Mindfulness jest ważny w życiu?

Dzięki praktyce uważności można osiągnąć równowagę emocjonalną, nauczyć się sztuki koncentracji i relaksu, oraz tego, jak radzić sobie ze stresem, jak zmniejszyć napięcie nerwowe, wypracować w sobie umiejętność uspokajania się, kiedy pojawiają się gniew lub zdenerwowanie. Trening uważności uczy czerpać energię z życia, cieszyć się z prostych, przyziemnych rzeczy, jakie przynosi ze sobą każda chwila. Dzięki treningowi uważności można się nauczyć prowadzić spokojne życie, w harmonii z innymi ludźmi i z otoczeniem.

Praktykowanie Mindfulness może Ci pomóc, jeśli:

  • nie możesz się skoncentrować, czujesz się rozkojarzony, czujesz, że utknąłeś w miejscu 
  • unikasz pewnych ludzi, miejsc, sytuacji, bo boisz się konfrontacji lub wydaje Ci się, że zrobisz z siebie głupka, nie podołasz trudnym sytuacjom
  • nieustannie się zamartwiasz, nie możesz przestać myśleć o pracy, terminach
  • chwilami odczuwasz tak duży niepokój, że wydaje Ci się, że zwariujesz
  • masz problemy z oddychaniem, serce bije Ci jak zwariowane
  • masz poczucie winy lub wstydu, nieustannie się martwisz o rezultat, osiągnięcia, nie możesz sprostać swojemu perfekcjonizmowi
  • czujesz znudzenie lub/i niechęć wobec codziennych obowiązków
  • ciągle denerwujesz się na siebie i innych
  • masz poczucie, że nie kontrolujesz swojego życia, że jesteś niczym automat
  • czujesz się zirytowany, niecierpliwy, szczególnie jeżeli inni działają wolniej od Ciebie

Dlaczego Teneryfa sprzyja praktyce Mindfulness

Teneryfa to piękna wyspa na Oceanie Atlantyckim. Należy do Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Nazywana jest wyspą wiecznej wiosny. Na wyspie panuje klimat subtropikalny, temperatury roczne wynoszą średnio 20-30 stopni Celsjusza. Słońce świeci prawie przez 365 dni w roku.Teneryfa ma 23 mikroklimaty, północ wyspy jest bardziej zielona, mokra i częściej pochmurna, natomiast na południu wyspy jest bardziej sucho i piaszczyście. Teneryfa jest bardzo zróżnicowana krajobrazowo, w zasięgu wzroku są góry, ocean, wulkan, doliny i egzotyczna roślinność. Jest się czym zachwycić…

 

Teneryfa jest idealnym miejscem na warsztaty mindfulness. Na tej egzotycznej wyspie jest wiele plantacji bananów, pośród których znajdują się wille oraz ośrodki przeznaczone na warsztaty rozwojowe, tj. Mindfulness. Można praktykować jogę, medytację, oddech pośród tropikalnej zieleni, w ciszy…trening Mindfulness można również praktykować na plażach Teneryfy, przy wschodzie lub zachodzie słońce. Majestatyczne góry Teneryfy to też idealne miejsce na ćwiczenia Mindfulness. 

Mindfulness to praktyka, którą lubimy codziennie stosować mieszkając na tej pięknej wyspie. Zwłaszcza najwięcej magii, mają w sobie nasze poranne rytuały, kiedy pływamy z intencją w oceanie… Te “małe praktyki”, potrafią zrobić wielką różnicę w życiu !

Dlatego właśnie gorąco zachęcamy Cię do uczestnictwa w naszych warsztatach rozwojowych – mindfulness na Teneryfie! Program, który dla Ciebie przygotowałyśmy z pewnością wprowadzi wiele pozytywnych zmian do Twojego życia i poprawi jego jakość…. Dowiedz się więcej o warsztatach, klikając w przycisk poniżej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *