jak zacząć pozytywnie myśleć

Jak nauczyć się pozytywnego myślenia

Czy pozytywnego myślenia można się nauczyć?

Chyba nie musimy Cię przekonywać, że pozytywne myślenie niesie za sobą wiele korzyści..

Wpływa ono nie tylko na nasz stan ducha, ale także ciała. Zmniejsza poziom stresu, sprawia, że czujemy się zdrowsi oraz pełni energii do działania. Wpływa także na naszą ocenę sytuacji, zwiększa poczucie bezpieczeństwa oparte na wierze w możliwość pokonywania trudności. Oddziałuje na nasze relacje z ludźmi, wspierając odnajdywanie pozytywnych cech u innych i zwiększając naszą akceptację dla różnic.

warsztaty jogi na teneryfie

Co to jest pozytywne myślenie

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, co to w ogóle znaczy myśleć pozytywnie? 


Co określamy, że coś jest pozytywne? 

Skąd wiemy, że dana emocja/rzecz/sytuacja jest dla nas pozytywna?

Zazwyczaj pozytywnym określamy to, co jest dla nas korzystne, wartościowe, pożądane, to czego pragniemy, chcemy, co wpływa na nas tak, że lepiej się czujemy.


A co jeśli chodzi o pozytywne myślenie? czym ono jest?

Pozytywne myślenie składa się z wielu czynników, które sprawiają, że człowiek jest po prostu szczęśliwy. Elementami pozytywnego myślenia jest: generowanie myśli korzystnych, takich w które wierzymy i czujemy się wewnętrznie spójni … co ma przełożenie na przekonania, jakie nas kształtują. A więc pozytywne myślenie, to pozytywne przekonania, to coś co wzbogaca życie człowieka i czyni go radosnym i szczęśliwym. 


Aby móc tego doświadczać, trzeba poznać najpierw siebie, dowiedzieć się jak są moje potrzeby, co lubię, czego pragnę, o czym marzę, co sprawia mi radość i przyjemność.

Pozytywnym jest równowaga emocjonalna, spełnienie, satysfakcja, poczucie sensu i realizacja własnego potencjału, jak również dobra relacja ze sobą i otoczeniem.


Zatem, aby zacząć myśleć pozytywnie, trzeba wcześniej wykonać “trochę” wewnętrznej pracy, by dowiedzieć się co sprawia mi satysfakcję, co jest dla mnie ważne, co czyni mnie szczęśliwym, jak również nauka, zdobywanie nowych umiejętności, potrzebnych do rozwiązywania problemów i podejmowania wyzwań, a więc szeroko rozumiany rozwój osobisty.


Bez względu na to w jakiej sytuacji życiowej teraz jesteś, pozytywnego myślenia możesz się nauczyć. 

Jak nauczyć się pozytywnego myślenia

Jak w skuteczny sposób wprowadzić do swojego życia pozytywne myśli?

..dobrze jest zatrzymać się i poszukać w sobie tego, co napawa optymizmem. Żeby to znaleźć, trzeba spojrzeć do przodu, nie zatrzymywać się na tym, co dzisiaj jest trudne lub przytłaczające. Mamy wpływ na wiele spraw, które nas dzisiaj dotyczą. Powiecie, że jest także wiele takich, na które wpływu nie mamy, a oddziałują na jakość naszego życia?

Jasne, że są i takie będą. Ale sztuka pozytywnego myślenia to m.in. skupianie się na tych aspektach, które mogę zmieniać i czerpać z tego radość.

Stara wschodnia opowieść mówi o pewnym starcu, który opowiadał wnukowi o dwóch wilkach, które walczą w każdym z nas. Pierwszy to ten zły, pełen smutku, goryczy, pretensji, niezadowolenia, konfliktów, niskiej samooceny, gniewu, zazdrości i lęków. Drugi zaś jest radosny, cieszy się każdym dniem, jest łagodny dla siebie i innych, uprzejmy, pełen dobroci i wiary w siebie, z nadzieją witający każdy dzień. Po skończonej opowieści, wnuk zadał pytanie: “Który zwycięży”? Starzec odpowiedział: “Ten, którego karmisz…”

incentive meeting teneryfa

5 sposób : jak nauczyć się pozytywnie myśleć

1. Skup się na tym, na co masz dzisiaj wpływ

 

Odpuść to, na co na co dzień nie masz wpływu. Pogoda, humor innych, polityka etc. Szukaj rozwiązań, kiedy znajdujesz się w nieoczekiwanej sytuacji, i pamiętaj, że Twoje nastawienie jest kluczem do tego jak odbierzesz daną sytuację. Nie pozwól błahym rzeczom, popsuć swojego humoru, obniżyć wibracji i wyssać dobrej energii. Następnym razem, kiedy poczujesz, że “zbierają się chmury” w danym momencie, zadaj sobie pytanie: “czy mam na to wpływ?”, i pamiętaj o swoim nastawieniu.

 

2. Dbaj o sprzyjające Ci relacje

 

Wiele badań zostało przeprowadzonych, w których badano wpływ relacji na psychikę człowieka. Okazuje się, że dobre, jakościowe, wartościowe relacje mają duży wpływ na szczęście ludzi. 

Czujemy się znacznie lepiej, kiedy mamy świadomość, że jest ktoś, kto nas wspiera w życiu, w naszych decyzjach, rozwoju etc. Warto zastanowić się , które relacje nam sprzyjają, a które nie. Czasem w naszym otoczeniu są ludzie, którzy tylko czerpią z naszej energii, nie dając nic w zamian. Zaobserwuj jak jest w Twoim otoczeniu: czy jest równowaga w braniu i dawaniu? Czy być może otaczają Cię wampiry energetyczne, które mają wpływ na Twoje samopoczucie i samoocenę?

 

3. Weź odpowiedzialność za swoje emocje

 

Zaobserwuj jak reagujesz na różne sytuacje w swoim życiu? Jak Twoje reakcje wpływają na Ciebie i otoczenie? Czy nie krzywdzisz siebie i innych wokół?

W momencie, kiedy zauważysz swoje emocje, warto byś je potrafił nazwać i przeskanować skąd się wzięły, co było przyczyną wywołania tej emocji, zaakceptować ją i odpuścić. Zmierz się z tym, weź za to odpowiedzialność, podejdź do tego z zaciekawieniem i okazją do poznania siebie. Mając takie podejście, odpuścisz potrzebę bronienia się, usprawiedliwiania, uciekania lub bycia w roli ofiary. A przede wszystkim odkryjesz, co wywołuje w Tobie daną reakcję, aby móc z tym popracować i wyeliminować to ze swojego życia.

 

Taka postawa wpływa na samoakceptację siebie w pełni, dzięki czemu poczujesz się ze sobą dobrze. Wynikiem tego będzie Twoje szczęście, radość, spokój i pozytywne nastawienie do siebie i ludzi.

jak zacząć myśleć pozytywnie

4. Dbaj o siebie i o swoje zdrowie

 

Tak samo jak szanujesz swoją psychikę i chcesz otaczać się pozytywnymi ludźmi i sytuacjami, tak również szanuj swoje ciało. Jedz to, co mu służy, po czym czujesz się dobrze (psychicznie i fizycznie). Praktykuj aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność, Twoje ciało automatycznie wyśle Ci mnóstwo endorfin, które natychmiast wpłyną na Twoje pozytywne myślenie. Wysypiaj się. Odpoczynek i regeneracja mają ogromny wpływ na Twoje samopoczucie oraz Twoje myślenie.

Te podstawowe zdrowe nawyki, wpłyną na Twoje ciało i umysł jednocześnie, co za tym idzie, na Twoje myślenie na co dzień. Kiedy poczujesz, że dbasz o siebie, wprowadzisz się w stan równowagi i sensu życia, co przełoży się na poczucie szczęścia i satysfakcji.  

 

Zachęcamy Cię do pobrania naszej checklisty: 30 dni do równowagi Ciała, Umysłu i Duszy, gdzie każdego dnia otrzymasz 3 krótkie zadania, dzięki którym stworzysz dobre nawyki dbania o siebie całościowo!

POBIERZ BEZPŁATNIE 

5. Stwórz pozytywne, poranne rytuały

 

Zaczynaj dzień od uśmiechu! Najlepszą metodą na to, jest wymienienie przynajmniej 5 rzeczy, za które jesteś dzisiaj wdzięczny! Następnie poświęć sobie kilka chwil na pobycie samemu ze sobą, wystarczy już 5 min, aby zrobiło to ogromną różnicę w Twoim samopoczuciu. Możesz chwilę pomedytować, głęboko oddychać i obserwować ten oddech, poćwiczyć mindfulness (całkowite oddanie się chwili, bycie w tu i teraz). 

Nastawienie z rana wyznacza ton na resztę dnia. To jakie myśli i emocje wygenerujesz o poranku, tak prawdopodobnie będzie wyglądał cały Twój dzień! Miej tego świadomość, bo masz na to ogromny wpływ!

My lubimy rano praktykować wdzięczność oraz pływanie w oceanie z intencją. Dzięki temu, że mieszkamy na Teneryfie, możemy tworzyć piękne poranne rytuały, które ładują nas pozytywnie na cały dzień. 

Kiedy organizujemy wyjazdy grupowe, warsztaty rozwojowe czy eventy dla firm, staramy się zachęcać każdego, aby ująć w programie rytuał porannego pływania w oceanie, na “odstresowanie” i dobre naładowanie 🙂 

Wyjazd grupowy na Teneryfę

Zapraszamy Cię na Teneryfę! Zrealizuj z nami swój wyjazd grupowy i naładuj się pozytywnie! Organizujemy wyjazdy dla przedsiębiorców, korporacji, coachów, jak również dla osób prywatnych (dla grup od min. 6 osób). Sprawdź propozycje naszych gotowych programów tematycznych dla każdego oraz przykładowe programy wyjazdów grupowych dla firm

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *